Do Olomouce každoročně zavítá na městské pozemky řada českých cirkusů. Jako Zelení jsme jednoznačně proti tomu, aby je v tom naše město dále podporovalo. Živá divoká zvířata, která jsou nucena provozovat pro ně nepřirozené činnosti pouze pro naši zábavu, dávno nepatří do tohoto století. Jako náhradu bychom uvítali ve městě pouliční divadla nebo akrobatická vystoupení.

Zvířata, která v cirkusech vystupují, žijí obvykle v naprosto nevhodných podmínkách – po většinu času jsou uvězněna v malých prostorách, ve kterých nemají dostatek pohybu, a které neodpovídají jejich přirozeným potřebám. V letošních extrémních teplotách pak navíc nejsou vždy vhodně umístěna ve stínu, což může způsobit jejich přehřátí a dehydrataci.

Zvířata nejsou věci. To, jakým způsobem se k nim ale v cirkusech chovají, se vymyká zdravému rozumu. Nedávno byl zveřejněn obsáhlý rozhovor s Pavlem Kluckim, který několik let pracoval jako ošetřovatel v cirkusech. Čtenář se v něm dozví o nelítostných praktikách a bití zvířat. Neexistuje žádný důvod, proč by se tyto věci měly odehrávat na městských pozemcích.

 

Proč chceme zákaz jen pro město a ne pro celou zemi?

Je obrovským pochybením našich legislativců, že zatím neprosadili plošný zákaz pro divoká zvířata v cirkusech. Dlouhodobě o to přitom usilují organizace jako Svoboda zvířat. Existuje také petice, kterou již podepsalo více než 13 500 lidí.  

Zákaz vystupování divokých zvířat není nic neobvyklého – z našich sousedů je tento zákaz platný v Rakousku, na Slovensku se zatím projednává. I v ČR už některá města zakázala pronájem vlastních pozemků cirkusům. Naposledy to byl nedaleký Zábřeh, kde tamní radnice uspořádala i anketu mezi občany, ze které jasně vyšlo, že většina si cirkusy nepřeje.

Kromě důstojného života pro zvířata přinese zákaz cirkusů se zvířaty i další výhody – město se zbaví ohyzdných tabulí, které jej permanentně “zkrášlují” během celé cirkusové sezóny. Máme přitom podezření, že řada z těchto tabulí není povolená. Místa pro výlep plakátů jsou v každé obci jasně určena a mimo tato místa není podobná reklama možná. Například v historickém centru by totiž musel být oficiálně požádán o stanovisko památkový odbor magistrátu. S velkou pravděpodobností by žádosti nevyhověl. 

 

Mgr. Ondřej Plachý

kandidát do zastupitelstva za Zelené

ondrej.plachy@zeleni.cz