Fridays For Future. Proč nejdou studenti v pátek do škol?

Klimatické změny jsou čím dál palčivější problém, který je přitom často vnímaný s velkou rezervou, někdy před ním lidé přímo zavírají oči.

Česká média o postupu, dopadech a hrozbách klimatických změn ve srovnání s těmi západními až příliš hlasitě mlčí. Suchá a horká léta však v posledních letech pociťují snad už všichni. Chceme proto poukázat na to, že nám tato problematika není lhostejná a uvědomujeme si závažnost tohoto globálního problému.

Jako studenti nejsme schopni ovlivnit klimatické změny na celosvětové úrovni, proto apelujeme na vládu, aby se do řešení aktivně zapojila.

Chodíme do školy, abychom se připravovali na budoucnost, která možná ani nenastane. Jsme připravováni na budoucí život, přejeme si pracovat, zakládat rodiny, žít obyčejné životy, ale pokud nezačneme řešit klimatické změny, ke kterým lidstvo přispělo mnoha desetiletími neopatrného nakládání s fosilními palivy a neobnovitelnými zdroji a neohleduplným stylem života, nebudeme mít místo, kde bychom mohli svůj život naplnit. Žádnou Planetu B nemáme. Naše děti nebudou mít kde žít, my nebudeme mít kde žít.

Proto jeden pátek, po vzoru Grety ze Švédska, jdeme do ulic.

Do stávky se zapojí studenti z více než padesáti zemí. S myšlenkou na lepší budoucnost se shromáždí a pokusí se udělat to, co je v jejich silách.

 

Petra Pavelková

studentka střední elektrotechnické školy a členka Strany zelených