Strana zelených dlouhodobě upozorňuje na skutečnost, že město se málo stará o svoje parky a neposkytuje dostatečnou podporu společnosti Flora Olomouc. Nelíbí se nám, že chybí koncepční vize a že město do Flory investuje méně peněz, než by mělo.

Nedávné odvolání ředitele Flory Olomouc proto vnímáme jako dobrou příležitost k restartu a k vykročení správným směrem. Požadujeme otevřené, nezávislé a kvalitně připravené mezinárodní výběrové řízení, ze kterého vzejde kandidát s patřičnými zkušenostmi a především s dlouhodobou vizí. Nemyslíme si však, že za současný neutěšený stav může výhradně dosavadní vedení Flory. Ačkoli byl odvolán ředitel, sáhnout do svědomí by si v tuto chvíli mělo také město.

Olomouc se na jednu stranu chce prezentovat jako město květin, na druhou stranu není ochotno pro to příliš mnoho udělat. Pokud skutečně chce, aby zeleň a květiny byly výkladní skříní Olomouce, mělo by na to uvolnit více finančních prostředků. I zvýšení investic v řádku jednotek milionů korun může pro místní parky znamenat významnou vzpruhu. Vedení města však zatím raději utrácelo stovky milionů za předražené a problematické investice do akvaparku, budovy Namiro či nejnověji do koupě Androva stadionu.

V posledním období byl navíc patrný tlak ze strany města na to, aby Flora hospodařila ziskově. Příští vedení města musí tuto představu opustit. O kvalitě parků či výstav nevypovídá jejich schopnost vydělávat peníze. Jde o veřejné statky, které mají především zajistit spokojenější život pro místní obyvatele. Nejde o podnikání. Město také musí do zvoleného kandidáta vložit plnou důvěru a nechat mu volné ruce k tomu, aby uskutečnil svoje vize a přišel s neotřelými kreativními řešeními, především ohledně výstav. Jen tak se jejich kvalita může vrátit tam, kde byla před desítkami let, v době, kdy byly výstavy olomoucké Flory pojmem a kdy se na ně sjížděli návštěvníci z celé Evropy. Současnou podobu výstav považujeme za nedůstojnou. Prodej ponožek, spodního prádla a dalších nesouvisejících předmětů dělá z Flory obyčejný místní trh. Je načase, aby květinové výstavy konečně vkročily do 21. století a obnovily svůj celorepublikový a mezinárodní význam.

Doufáme, že příští politická reprezentace si bude těchto problémů vědoma a bude novému řediteli či ředitelce Flory nápomocna v jeho či jejím nelehkém úkolu. Zelení podpoří taková opatření, která zajistí, že zeleň a květiny budou moci být právoplatně nazývány vlajkovou lodí Olomouce. Víme, jak na to.

1 reply

Trackbacks & Pingbacks

  1. […] jmenování nové paní ředitelky. Po mnoha letech neutěšené podoby, o níž jsme ostatně již psali, vykřesala letošní jarní Flora naději, že by se věci mohly začít hýbat správným […]

Komentáře jsou uzavřeny.