Ceny bytů a nájmů v Olomouci lámou rekordy. Sehnat slušný podnájem 3+1 okolo 60m² pod deset tisíc měsíčně je takřka nemožné. Už tradičně proto před komunálními volbami politické strany slibují zlepšení situace na olomouckém trhu s bydlením. Zatím ale téměř všechny zapomněly na to nejdůležitější – vývoj bytového fondu v uplynulých 27 letech. Zelení jako jediní přináší téma obecního bydlení do politické kampaně v realistické podobě a s jasným záměrem – otočit nepříznivý trend a obnovit zašlou slávu olomouckého obecního bydlení.

Jak můžete na přiloženém grafu vidět, počet obecních bytů v Olomouci klesl ze 16 578 bytových jednotek v roce 1990 na 1 525 v roce 2017. Olomouci zůstalo jen 9,2 procenta původních bytů. V této chvíli proto nemůže nijak ovlivnit realitní trendy a nabídnout obecní bydlení všem, kteří jej nejvíce potřebují. Současná situace vyhovuje developerům a spekulantům, přičemž normální rodina si musí vzít hypotéku na 30 let, aby vůbec mohla na bydlení dosáhnout.

Jako Zelení s tímto nesouhlasíme. Bydlení je podle našeho programu základním lidským právem a současný trend vnímáme jako extrémně problematický. Copak je možné, aby nájemné v Olomouci dosahovalo ceny nájemného ve Vídni, která je několikanásobně bohatší? Díky dlouhodobé činnosti ODS, ČSSD a KDU-ČSL bohužel ano. Ale ani ostatní politické subjekty nepřinášejí jasná řešení.

Proto chceme v příštích letech vybudovat Fond pro výstavbu obecního bydlení, do kterého půjde část finančních prostředků z rozpočtu města, alespoň však 1 % s plánem tento podíl dále navyšovat. Zelení zavedou nové pravidlo, podle kterého budou muset developeři pět procent nově vystavěných bytů nabídnout k výhodnému pronájmu za cenu, která bude odpovídat cenám pronájmu u obecního bydlení. A konečně, chátrající byty a budovy začneme opravovat a přeměňovat je na obecní bydlení.

Naším dlouhodobým cílem je obnovit dostatečně objemný bytový fond, který bude sloužit jako sociální jistota pro všechny občany. Velkým vzorem je nám v tomto Vídeň, ve které přes půl milionu občanů využívá obecního bydlení a město je díky tomu důležitým hráčem v bytové výstavbě a předchází tak mj. vzniku realitních bublin a bytové nejistoty.

 

Mgr. Ondřej Plachý

kandidát do zastupitelstva