Vážení Olomoučané,

V letošních komunálních volbách se budeme o Vaše hlasy ucházet jako samostatný subjekt, nikoli v koalici nebo na cizích kandidátkách. Dovolte nám prosím touto cestou přiblížit okolnosti, které nás k tomuto rozhodnutí vedly.

 

Jak jsme na tom po parlamentních volbách?

Strana zelených je nejdéle působícím polistopadovým politickým subjektem. Ačkoli se nám v minulých parlamentních volbách nepodařilo zaujmout dostatek voličů, stále cítíme povinnost přinášet do politiky ne vždy populární, ale o to potřebnější témata, která ostatní strany zanedbávají. V Olomouci to platí o to více! Dlouhodobě prosazujeme řešení, která jsou logická, v zájmu občanů města a jejich cílem není pouze náš osobní profit, jak je to v Olomouci bohužel u většiny ostatních politických stran. Zároveň ale cítíme i hrdost, že smíme zelenou politiku hájit jako součást významné celoevropské strany.

Nedávný neúspěch nám velí skromnost a soustředěnou intenzivní práci. Aby ovšem naše práce přinášela to pravé ovoce, musíme se stát součástí rozhodovacích procesů, tzn. musíme uspět ve volbách.

 

Koaliční vyjednávání

Snaha o změnu velmi často naráží na populismus, politikaření a zavedené mafiánské struktury a klientelistické sítě. Čím větší je politický subjekt, tím větší má váhu a také možnost prosadit změnu. Proto nepovažujeme za smysluplné tříštit síly tam, kde se mohou spojovat.

 

Trojkoalice Zelených s Piráty a hnutím PRO Olomouc

Na podzim 2017 jsme oslovili olomoucké Piráty s vizí budoucí koalice pro komunální volby 2018. Předložili jsme témata k diskuzi a představili naše odborníky se zkušenostmi v zastupitelstvu, komisích i dozorčích radách. Ačkoli jednání zpočátku vypadala slibně, nakonec se Piráti rozhodli pro koalici s hnutím PRO Olomouc.

Iniciovali jsme schůzku všech tří subjektů s vizí utvořit silnou trojkoalici. I tato snaha skončila neúspěšně. Chápeme, že jak Piráti, tak PRO Olomouc chtějí také uspět a my jim, jakožto demokratickým stranám s podobným programem, jako máme my, úspěch přejeme.

Zároveň však hlasitě nesouhlasíme. Především v současné době by strany, které mají podobný program a chtějí společně čelit dlouhodobě zabetonované a netransparentní politické situaci v našem městě, měly své síly spojovat. Problém přitom nebyl v programu nebo názorech, ale v samotné (ne)ochotě se spojit. PRO Olomouc a Piráti nám nakonec nabídli několik míst na posledních pozicích jejich kandidátky bez plnohodnotné koalice nebo reálné šance,  že se nějaký náš zástupce do zastupitelstva dostane. Byla to místa bez možnosti úspěchu a zároveň vyřazení značky Zelených. Nabídku jsme odmítli jako nedůstojnou a znemožňující nám plnit program strany. Za těchto podmínek jsme se rozhodli kandidovat sami.

Zbývá jen dodat, že přehnané ambice a pragmatismus obou stran vedly záhy k rozpadu této koalice. Piráti se raději domluvili s populární, avšak v Olomouci neviditelnou, stranou STAN. PRO Olomouc později opakovalo nepřijatelnou nabídku, na základě které by jim Zelení pomohli naplnit kandidátku, ale nedostali by za to téměř nic. Silná koalice demokratických sil přitom je možná. Pro příklad nemusíme chodit daleko: V Prostějově utvořili čtyřkoalici Zelení, Piráti, STAN a TOP 09. Věříme, že koalice vydrží a v nelehkých podmínkách zatuchlé prostějovské politiky (tolik podobné té olomoucké) prokáže kvality a stane se dobrým příkladem olomouckým politickým organizacím pro volby v roce 2022.

 

Oslovila nás KDU-ČSL hlasující pro odkup Androva stadionu

Také jsme byli osloveni představiteli KDU–ČSL Olomouc. Spolupráce s lidovci již bezproblémově a hlavně efektivně funguje na krajské úrovni. Proč to tedy nezkusit i na komunální úrovni? Již první jednání před nás postavilo těžké překážky. Odkup Androva stadionu městem, proti kterému jsme se jasně ohradili jako proti krajně nevýhodné koupi, viděli zástupci KDU–ČSL opačnou optikou (což potvrdili hlasováním na březnovém zasedání zastupitelstva). Kromě toho byla KDU–ČSL u rozhodování o olomouckém aquaparku či budově Namiro. K této problematice máme dlouhodobě značné výhrady. Taktéž v případných povolebních koaličních jednáních bychom zřejmě nebyli tolik flexibilní jako náš potenciální partner. Nechtěli jsme být umínění ani jednat bez zdravého úsudku.

Jen jsme nechtěli naše svědomí ohýbat za hranici únosnosti. Lidovci zvážili naše požadavky (nikterak přemrštěné) a nakonec řekli koalici ne. Také jim přejeme volební úspěch.

 

A co dál? Do voleb na vlastní pěst! (a čest)

V posledních měsících jsme usilovně pracovali na nejlepším programu pro naše město a s ním před vás předstoupíme v podzimních volbách jako Strana zelených. Budeme vám připomínat, že máme dobré nápady, a především vám ukazovat, že máme schopné a kompetentní lidi, kteří je budou schopni realizovat. Zkrátka, že máme na to být užitečnou a kvalitní politickou silou v Olomouci!

Chceme krásné, čisté, zdravé, prosperující, moderní a fungující město pro všechny Olomoučany, především pro naše děti!

 

V Olomouci dne 30. 7. 2018        

 

Hana Vacková

Volební lídryně Zelených v Olomouci