Jednou z našich programových priorit, se kterými jdeme do letošních voleb v Olomouci, je prodej fotbalového Androva stadionu. Možná se ptáte, proč? Zde naše vysvětlení:

Zelení nevidí jediný důvod pro to, aby město vlastnilo stadion, na kterém hrají jen profesionální fotbalisté ze soukromého klubu. Běžný občan si na tomto trávníku nikdy nezahraje, a přesto má ze svých daní přispívat na jeho provoz. Občané platí, profituje soukromý majitel klubu. Olomoučané ročně pošlou na údržbu stadionu cca 5 milionů korun. K těmto milionům je ještě nutné připočíst peníze na investice do náročných technologií, jako je osvětlení, vyhřívání a zavlažování trávníků, atd.

Jelikož Zelení cítí povinnost bránit zájem občanů, byli od počátku proti odkupu stadionu městem. Na nesmyslnost transakce poukazuje dokonce i dlouholetý funkcionář Sigmy Jiří Kubíček. Staré struktury na radnici, které se v tomto případě spřáhly s údajně opozičním hnutím ANO, se však neštítily vyvést z městské pokladny 140 milionů na obohacení svých přátel z klubu.

Zelení proto navrhují, aby se stadion vyčlenil jako samostatná budova a ta byla nabídnuta majiteli Sigmy Olomouc k odkupu. Všechny okolní pozemky zůstanou v majetku města. Pokud by majitel Sigmy nejevil o stadion zájem, může být prodán třetí osobě. Domníváme se, že se jedná o velice lukrativní pozemky v centru města, o které bude enormní zájem. Ušetřené miliony raději investujeme do sportování dětí a mládeže. Nikoli však svévolnou cestou.

Prosazujeme, aby se rozhodování o tom, které sportovní kluby a sporty jako takové bude město dotovat, vrátilo alespoň částečně do rukou občanů. Chceme, aby každý občan měl možnost poukázat voucher v určité hodnotě těm klubům a sportům, které se skutečně starají o rozvoj pohybových aktivit dětí Olomoučanů. Tím zajistíme více financí pro menší sportovní organizace, které pracují i s dětmi, které nemají profesionální potenciál a sportují pro radost.